بیشتر بدانید

5 راهکار برای توسعه دید خوب در طراحی برای 2024

دید طراحی تان را به کمک 5 نکته ی به اثبات رسیده بهبود بخشید. یاد بگیرید که چطور تشخیص دهید، چه چیزی منجر به یک طراحی خوب می شود و چرا؟
فهرست

شما نمی توانید در خلاء به یک طراح تاثیر گذار تبدیل بشید. مهم است که برای توسعه مهارت های طراحی، دید طراحانه تان را رشد بدید. اگر بتوانید به طرحی نگاه کرده و تشخیص بدید که چرا کار می کند (یا نمی کند)، بسیار مجهزتر می توانید آن بینش ها را در کار تان بگنجانید.

داشتن دید طراحی همچنین می‌تواند به ایجاد ایده‌های جدید برای کارتان کمک کند. فهمیدن اینکه چه چیزی کار می کند و چه نمی کند، به شما این امکان را می دهد که در هنگام طراحی پروژه های خود هم این را متوجه شوید. این مهارتی مهم است که ارزش گذاشتن وقت را دارد. پس، اگر دنبال تقویت مهارت های طراحی خود در سال 1401 هستید، اینجا پنج راه را نشان می دهیم که به شما کمک می کند دید طراحی خود را رشد و توسعه دهید.

توسعه دید خوب در طراحی مرد نشسته
به همراه کتاب و موبایل و گلدان و گربه
Art by Brad Cuzen

1. الهام را خارج از منطقه امن خود بجویید

برای طراحی یک وب سایت، منطق حکم می کند که برای گرفتن الهام به وب سایت های دیگر هم نگاه کنید، درست است؟ بله، اما منطق این را هم حکم می کند که جاهای دیگری هم به دنبال الهام با انواع طراحی بگردیم.

نگاه کردن به طرح‌های خارج از سلیقه و منطقه امن، شما را به چالش می‌کشد تا بر اساس اصول اساسی آنچه که واقعا یک طرح را «خوب» می‌کند، از آن قدردانی کنید.

مثلا ممکن است برای الهام گرفتن از چیدمان (layout) به مجلات  یا برای ایده های پالت رنگی به نقاشی نگاه کنید. به شکل مبلمان یا نحوه تعامل بافت‌های مختلف با یکدیگر نگاه کنید تا ایده‌هایی در مورد چگونگی لایه‌بندی مؤثر عناصر در کنار هم داشته باشید.

بررسی و دیدن طرح‌هایی خارج از منطقه امنتان، شما را به چالش می‌کشد تا قدردان طراحی بر اساس اصول اصلی که یک طرح را «خوب» می‌کند باشید، بدون به حساب آوردن پیش‌ ذهنیت های متداول که یک طرح چگونه «باید» به نظر برسد.

دید طراحی زن با حجاب
Art by Diana Traykov

2. اصول طراحی را مطالعه کنید

اصول طراحی در اواخر قرن نوزدهم تعریف و در اواسط قرن بیستم مورد استفاده بیشتری قرار گرفت. ایجاد طرح های خوب بدون دانستن آگاهانه اصول طراحی به صورت عمومی امکان پذیر است، اما به هر حال متوجه خواهید شد که طرح های خوب در حال پیروی از آن اصول هستند. یادگیری این اصول می تواند بخشی از یک دوره آموزش طراحی باشد.

بیشتر بدانید
راهنمای طراحی پورتفولیو برای طراحان UX / UI

اصول طراحی از روانشناسی رفتاری کاربران استفاده می کند تا بر نحوه تعاملشان با طراحی شما اثر بگذارد. این اصول می تواند بر چیزی که کاربران مهم‌تر می‌دانند، اینکه ابتدا با چه عناصری تعامل می کنند و حتی بر احتمال خریدشان تأثیر بگذارد.

در حالی که تسلط بر اصول طراحی به زمان و تمرین نیاز دارد، شما می توانید ایده های اساسی که در پشت آنها گنجانده شده را تقریبا سریع یاد بگیرید. وقتی که اصول را شناختید، در مورد نحوه استفاده از آنها در طراحی شروع به مطالعه کنید (طراحی پایه ای).

original 2b440ddb0902294191942e98222b6592 5 راهکار برای توسعه دید خوب در طراحی برای 2024
Art by tubik.arts

3. طرح های دیگر را تجزیه کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه دیدِ طراحی، صرف زمان برای جزء به جزء کردن طرح‌های دیگران است. مثلا دفعه بعدی با دیدن وب‌سایتی که دوست دارید، چند دقیقه وقت گذاشته و تجزیه و تحلیل کنید که در این وب‌سایت چه چیزی برای شما انقدر خوب عمل می‌کند؛ پالت رنگ؟ طراحی تعامل؟ تایپوگرافی؟ درCSS  غور کنید تا جزئیات ارتباط این عناصر با یکدیگر را بدست آورید.

همین امر در مورد طرح هایی که از آنها متنفر هستید هم صدق می کند. چرا از آنها متنفرید؟ کدام قسمت کار خودش را انجام نمی دهد؟ آیا واقعا نقصی وجود دارد (تایپوگرافی ضعیف، پالت رنگی بد قواره و غیره) یا صرفاً موضوعی سلیقه ای است؟ فهمیدن اینکه چرا یک طرح را دوست دارید یا ندارید برای توسعه سلیقه و رویکرد شما حیاتی است.

به دنبال طرح‌هایی باشید که توسط حرفه‌ای‌های سدر نشین ایجاد شده‌. آنها چه کاری را متفاوت از افراد خلاق معمولی انجام می دهند؟

چه چیزی طرح هایشان را از بقیه متمایز می کند؟ کارهای اولیه آنها را با کارهایی که پس از مجرب شدن خلق کرده اند مقایسه کنید اگر می توانید. تجزیه و تحلیل کنید که چه چیزی تغییر و چطور کار آنها بهبود پیدا کرده.

3714520c d2dc 4535 b70f 9c0427f6611f 5 5 راهکار برای توسعه دید خوب در طراحی برای 2024
Art by Joanna Nowak

4. به جزئیات توجه کنید

تفاوت بین یک طراحی خوب و عالی در چیست؟ زیبایی در جزئیات است.
وقتی به کارهای طراحان دیگر نگاه می کنید، در جزئیات طرح ها دقیق شوید. چیزی به سادگی یک گوشه گرد در بخشی یا یک فونت کمی بزرگتر در جایی دیگر می تواند تأثیر زیادی بر زیبایی ظاهر یک طرح داشته باشد.

بیشتر بدانید
10 مهارت نرم برای طراحان رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

اگر می خواهید واقعاً چشم خود را برای طراحی تیز کنید، مطمئن شوید که به جزئیات و نه فقط کلیات ظاهری طرح هایی که با آنها مواجه می شوید توجه می کنید. این جزئیات همان چیزی است که می تواند یک طراحی را واقعاً  به تکلم وا دارد.

c45755a3 b396 44c6 a78e 4b1aefbc2237 6 5 راهکار برای توسعه دید خوب در طراحی برای 2024
Art by Anita Mura

5. همه چیز را از پشت عینک طراحی نگاه کنید

دنیا پر از طرح است. شروع کنید به توجه به همه آن ها. دفعه بعد که در حال انجام کارهای روزمره هستید، با دیدی انتقادی به طرح بسته ها، تابلوها و هر چیز دیگری که با آن برخورد می کنید نگاه کنید. ببینید می توانید تشخیص دهید که چرا اشیاء به شکلی که هستند طراحی شده اند.

به چیزهایی که توسط انسان طراحی نشده اند نیز توجه کنید، به ویژه طبیعت. نگاه کردن به شکل یک برگ، الگوی شکل‌گیری قطرات باران یا شکل دانه‌های برف، همگی می‌توانند راه‌هایی برای تیزکردن چشم شما برای مشاهده دنیای اطرافتان از طریق یک عینک طراحی باشند.

نکته هدیه: آنچه مشاهده می کنید تمرین کنید

داشتن یک دید شگفت انگیز برای طراح فایده ای نخواهد داشت تا وقتی آنچه را که مشاهده می کند در عمل هم پیاده کند.

با همانند سازی و تمرین چیزهایی که مشاهده می کنید، می توانید بیشتر درک کنید که آن ها چگونه و چرا کار می کنند و این باعث بهبود کلی نوع نگاه شما می شود.

حتی تمرین‌هایی مانند بازآفرینی یک طرح کامل بدون نگاه کردن به CSS یا کدهای دیگر می‌تواند راهی ارزشمند باشد برای اینکه درک کنید که یک طرح چگونه ترکیب شده و چطور کار می کند. درک مکانیک طراحی نگاه شما را برای طراحی، بهتر از نگاه ساده توسعه می دهد. و این درک، شما را به سمت تبدیل شدن به طراحی بهتر سوق می دهد.

می توانید فرق نقاشی و طراحی را بگویید؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستم.

منبع

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
نوشته های اخیر

گوگل بارد (Google Bard) و هذیان هایش

4 قدم برای یادگیری تابع بولی (Boolean Function) در Figma

portfolio

استراتژی شماره 1 من برای ایجاد یک پورتفولیو (نمونه کار) برجسته

3 لذت منکر در طراحی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عضویت در خبرنامه ما

یک خبرنامه هفتگی و بدون تبلیغات که به طراحان کمک می کند تا در جریان دانش قرار بگیرند، مثمر ثمر باشند و نگاه انتقادانه بیشتری نسبت به کار خود داشته باشند.
از بهترین ها بیاموزید.

می خواهید تجارت خود را ارتقاء دهید؟

یکی دو خطی برایمان بنویسید و با ما در تماس باشید

مراقب باشید! از آخرین مقالات، بررسی ها، تخفیف ها و دوره ها جا نمونید! بی خیال حتما

ارتباط بگیریم

بعد از ارسال فرم در کوتاه ترین زمان در خدمت شما خواهم بود

اطلاعات تماس
بهترین زمان برای تماس

فرصت را از دست ندهید!

به روز باشید و از آخرین تخفیفات مطلع شوید.

از بهترین ها بیاموزید.