بیشتر بدانید

اهمیت تحقیقات تجربه کاربری (UX) در روند طراحی: آنچه می تواند باعث ایجاد یا نابودی طراحی برای کاربران شود

تحقیقات تجربه کاربری (UX) و کاربران یکی از مولفه های مهم فرآیند طراحی است که نباید مورد غفلت واقع شود. لازم است قبل از شروع هر پروژه، کاربرتان را درک کنید تا مطمئن شوید که با توجه به او طراحی می کنید.
فهرست

رایج ترین تصور غلط در مورد تحقیقات تجربه کاربری این است که این فقط شکل دیگری از تحقیقات بازار یا گروه تمرکز (Focus Group) است. که البته خیلی بی راه هم نیست! تحقیقات بازار می تواند به ما بفهماند که افراد چه چیزی را در مورد محصولات خاصی دوست دارند و چه را دوست ندارند، اما اطلاعات خیلی کمی می دهد راجع به اینکه چرا آنها چنین احساسی دارند و ترجیحات آنها در مقایسه با سایر کاربران بالقوه چگونه است.

محققان UX وقت خود را صرف مشاهده كاربران واقعی در زندگی روزمره شان می كنند – چه در محل كار و چه در وب سایت رقیب – تا با كمک روشهای مختلف تحقیق UX مانند تست کاربرد پذیری، روشهای مشاهده، و غیره بهتر بفهمند که اساسا کاربر ما کیست و چه می خواهد.

در این مقاله اهمیت تحقیق UX و چگونگی گنجاندن آن در روند طراحی شما مورد بحث قرار خواهد گرفت. این بخشی از کتاب آینده من در زمینه بهینه‌سازی نرخ تبدیل و طراحی تجربه کاربری است. می توانید عضو خبرنامه من شوید تا از زمان آماده شدن پیش خرید مطلع شوید!

مهمترین نکته ای که باید در مورد تحقیقات تجربه کاربری بخاطر بسپارید این است که این نوع تجربه از فردی به فرد دیگر، بسته به سن و جنسیت آنها متفاوت خواهد بود. از این رو شما می خواهید درک جامع متعادلی از آنچه مردم هنگام گشت و گذار در محصول به دنبال آن هستند به دست آرید تا یک تجربه کاربری باورنکردنی ایجاد کنید!

UX و User Research چیست و چرا در روند طراحی به آن نیاز داریم؟

اکثر طراحان درک عمیقی از نحوه عملکرد محصولشان و ویژگی هایی که می خواهند داشته باشد را دارند. اما طراحی بدون تحقیق مانند ساختن خانه ای بدون نقشه است!

image اهمیت تحقیقات تجربه کاربری (UX) در روند طراحی: آنچه می تواند باعث ایجاد یا نابودی طراحی برای کاربران شود
ساخت خانه نیاز به تحقیق و برنامه ریزی دارد UX Design نیز چنین است. عکس از Daniel McCullough در Unsplash

طراح UX در مورد رفتار کاربر تحقیق می کند و نیاز به ایجاد طرحی منسجم دارد تا همه طرفین فرآیند را در بر گیرد و پلی بین نیازها و خواسته های کاربران و یک طراحی کاربردی و زیبا ایجاد کند.

در چند سال اخیر فرآیند انجام تحقیقات تجربه کاربری مناسب، برای شرکت هایی که می خواهند محصولی با استقبال مشتریان و گروه کاربران خود ایجاد کنند در دستور کار قرار گرفته. از طریق این تحقیقات طراحان UX می توانند طرحی را ایجاد کنند که منعکس کننده نحوه استفاده افراد از محصول باشد نه چیزی که آن ها فکر می کنند بهترین روش استفاده از آن است.

“تحقیقات تجربه کاربری که شما انجام می دهید پایه و اساس مطلق کل فرایند طراحی از ابتدا تا انتها است. از ساختن محصول نامناسب جلوگیری می‎کند و با داده های واقعی درباره چرایی تصمیمات خاصی که در زمینه طراحی گرفته اید از شما پشتیبانی می کند.

Darvin Ryckaert – متخصص UX در CHILIpublish

ما به چند نمونه از چرایی ضرورت تحقیق UX برای طراحی محصولات موفق خواهیم پرداخت و تعدادی راهنمایی کلی درباره چگونگی انجام تحقیقات UX مناسب را به شما ارائه خواهیم داد. درباره تحقیقات تجربه کاربری مطالب زیادی نوشته شده است، با این حال بسیاری از شرکت ها هنوز دقیقاً نمی دانند که چه چیزی را در بر می گیرد یا اینکه چرا ما برای تأثیرگذاری بیشتر طرح های خود و افزایش سطح رضایت مشتری به آن نیاز داریم.

بیشتر بدانید
47 درس کلیدی برای طراحان UI و UX [بخش 1]

اهمیت تست کاربر به عنوان بخشی از اصول طراحی

طراحان همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود کار خود هستند. تشخیص نقایص طراحی شما اغلب کاری دشوار بوده و سخت است که بدانید در چه مواردی می توانستید بهتر عمل کنید. بهترین راه برای فهمیدن آن این است که طرح های خود را با افراد واقعی آزمایش کنید و دقیقا به همین دلیل تست کاربر باید یک قسمت ضروری از روند هر طراح باشد.

image اهمیت تحقیقات تجربه کاربری (UX) در روند طراحی: آنچه می تواند باعث ایجاد یا نابودی طراحی برای کاربران شود
آزمایش کاربر می تواند از راه های مختلفی انجام شود و از مسئله ای که می خواهید حل کنید بینش قابل توجهی دهد. عکس از زیگموند در Unsplash

قبل از اینکه ساعتها برای یک پروژه جدید وقت بگذارید درحین توسعه آن از کسی بخواهید قسمتهای مختلفش را آزمایش کند.

برخی موارد برای آزمایش آنها:

  • مرور سرتاسر سایت
  • ثبت نام برای یک حساب کاربری و ورود به سامانه
  • امتحان کردن ویژگی های مختلف سایت/ برنامه

برخی از بهترین روش ها برای انجام تست کاربر عبارتند از:

  • دعوت از افراد برای آزمایش وب سایت یا برنامه شما در ازای بازخورد.
  • طراحی نظرسنجی و ارسال آن برای مشتریان موجود و مشتریان بالقوه جدید.
  • با داشتن دوستان، اعضای خانواده، همکاران یا دیگرانی که می توانند از کاربران بالقوه سایت/ برنامه باشند، سعی کنید در آن مرور کنید در حالی که تجربه آنها را نظاره کنید.

در حالی که با طراح ارشد تجربه کاربری Catinca Varga از آژانس Creative Navy UX در مورد اهمیت آزمایش کاربر صحبت می کردم، گفت که نتایج تحقیقات قبلی به چه روشی بر طراحی آینده وی تأثیر داشته است:

“[…] بینش هایی که ما در ضمن تحقیقات کاربر به دست می آوریم بسیار وابسته به همان صنعت است و نمی تواند به جایگاه های دیگر بسط داده شود. مثلا فرض کنید یک مشکل چندین راه حل دارد اما فقط یک پاسخ برای آن صنعت خاص مناسب است در حالی که گزینه های دیگر برای صنایع دیگری مناسب است. می توان در هر دو موقعیت از یک راه حل استفاده کرد اما این بهترین روش نخواهد بود، اینطور نیست؟”

وارگا ادامه می دهد: “خلاصه بگویم، راه حل های مشکلات پیچیده بسیار وابسته به صنعت، زمینه و کاربران است. در این حالت کاربران رایج ترین متغیر هستند زیرا افرادی که در یک مکان خاص کار می کنند، صنعت، محصول دیجیتالی و محیط کار را به عنوان مشترکات در اختیار دارند. آنها به ما کمک می کنند تا نیازها و نقاط درد خاصی را کشف کنیم که متناظر با مواردی نیستند که در بین کاربران شاغل در صنایع دیگر وجود دارد.”

آزمایش کاربر می تواند با بهبود نرخ رضایت مشتری و یافتن راه هایی برای افزایش نرخ تبدیل، به حل مشکلات طراحان در طراحی UX کمک کند. همچنین به آنها کمک می کند تا قبل از اینکه ساعتها روی چیزی کار کنند که ممکن است آنطور که انتظار داشتند عمل نکند، آگاهانه در مورد چگونگی ارتقاء طرحها تصمیم بگیرند. هنگامی که آزمایش‌ها به درستی انجام می شود بینش ارزشمندی از آنچه مشتریان به دنبال آن هستند به دست می آید، بنابراین طراح می تواند به سرعت بازآفرینی کرده و کشش مورد نظر خود را بدست آورد.

ذینفعان خود را قانع کنید تا اهمیت روشهای تحقیقات تجربه کاربری را درک کنند

موفقیت محصول شما اغلب می تواند به میزان تحقیقاتی که شما از منظر کاربر انجام می دهید بستگی داشته باشد.

image 1 اهمیت تحقیقات تجربه کاربری (UX) در روند طراحی: آنچه می تواند باعث ایجاد یا نابودی طراحی برای کاربران شود
قانع کردن همکاران از درک اهمیت UX می تواند یک چالش باشد، اما اگر رویکرد صحیح داشته باشید پاداش آن می تواند هم برای شما و هم برای شرکت قابل توجه باشد. عکس از DocuSign در Unsplash

نکته اصلی در تبدیل و نگهداری، تمرکز بر نیازهای مشتری و تبدیل آنها به ویژگی با انجام تحقیقات گسترده تجربه کاربری است. این شما را قادر می سازد تا با شناخت روانشناسانه مشتری، محصولات سرنوشت سازی ایجاد کنید که در نهایت به داشتن موفقیت های پایدار کمک می کند. اما من می‌دانم که مبارزه برای به دست آوردن زمان لازم جهت انجام تحقیق مناسب UX چقدر دشوار است. براساس تجربه من، تحقیقات تجربه کاربری ضروری بوده و چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت.

بیشتر بدانید
4 قدم برای یادگیری تابع بولی (Boolean Function) در Figma

در اینجا چند راهکار برای حمایت صحیح از تحقیقات تجربه کاربری آورده شده است:

  • با نشان دادن ارتباط مستقیم بین تحقیقات انجام شده در گذشته و محصولات نهایی به ذینفعان خود بفهمانید که تحقیقات تجربه کاربری چقدر اهمیت دارد.
  • بدانید که آنها چقدر مایل هستند در تحقیقات تجربه کاربری هزینه کنند.
  • روی تبدیل (conversion) و نگهداری (retention) تمرکز کنید و به ذینفعان (stakeholders) نشان دهید که چگونه تمرکز روی این موضوع می تواند منجر به درآمد بیشتری برای شرکت شود.

تحقیق تجربه کاربری بخشی حیاتی از فرآیند توسعه است. این چیزی نیست که نادیده گرفته شود یا خیلی راحت فکر کردن به آن به آینده موکول شود.

تحقیقات تجربه کاربری به شما کمک می کند با درک صحیح از نیازها و انتظارات مشتریان، محصولات پیشگامانه ای ایجاد کنید. انجام تحقیقات UX از روز اول، تجارت را قادر می سازد تا از طریق درک بهتر روانشناسی و ایجاد فرصت هایی برای افزایش ماندگاری در اهداف بلند مدت، نرخ تبدیل مشتری را به حداکثر برساند.

ایجاد زمان برای انجام تحقیقات مناسب UX وقتی که موارد دیگری نیازمند توجه ما هستند می تواند دشوار باشد، اما نگذارید این اتفاق بیفتد! شما مدیون خود، تیمتان و بیش از همه کاربرانتان هستید که تصمیماتی بگیرید مبتنی بر بینش در مورد نیاز کسانی که برای آنها محصول یا خدمات طراحی می کنید؛ و همچنین ذینفعانی که به آنچه وقت و پول خود را در آن سرمایه گذاری کردند علاقه مندند.

حرکت رو به جلو و چگونگی انجام تحقیقات کاربری

نتیجه اینکه، تحقیقات تجربه کاربری در روند طراحی نه تنها یک مولفه مهم بلکه حیاتی است. این کار باید در تمام مراحل انجام شده تا اطمینان حاصل شود که مشتریان ما هر آنچه برای یک تجربه لذت بخش نیاز است را دارند. رایج ترین تصور غلط در مورد تحقیقات UX این است که این فقط یک شکل دیگر از تحقیقات بازار یا یک گروه تمرکز (focus group) است. این نمی تواند دور از حقیقت باشد!

image 2 اهمیت تحقیقات تجربه کاربری (UX) در روند طراحی: آنچه می تواند باعث ایجاد یا نابودی طراحی برای کاربران شود
شما مسئول روشن کردن آتش اشتیاق به UX در تیم و سازمان خود هستید، پس منتظر چه هستید؟ عکس از جاناتان کوپر در Unsplash

آیا می خواهید در مورد UX و CRO بیشتر بدانید؟

در حال حاضر مشغول کار بر روی کتاب خود با موضوع CRO و UX و چگونگی تکمیل آنها برای تجربه بهتر کاربر هستم. این کتاب برای یک طراح تجربه کاربری مشتاق است که می خواهد در مورد CRO بیشتر بیاموزد و کمک او در کارهای روزمره طراحی باشد. این مجموعه شامل مثالهای واقعی، مطالعات موردی از شرکت های سیلیکون ولی و نکاتی در مورد استفاده از این دانش در پروژه های شما است.

حالا دوست دارم نظر شما را در این مورد یا اگر بخشی را از قلم انداختم بشنوم.

منبع: یو اکس پلنت

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
نوشته های اخیر

5 راهکار برای توسعه دید خوب در طراحی برای 2024

گوگل بارد (Google Bard) و هذیان هایش

4 قدم برای یادگیری تابع بولی (Boolean Function) در Figma

portfolio

استراتژی شماره 1 من برای ایجاد یک پورتفولیو (نمونه کار) برجسته

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عضویت در خبرنامه ما

یک خبرنامه هفتگی و بدون تبلیغات که به طراحان کمک می کند تا در جریان دانش قرار بگیرند، مثمر ثمر باشند و نگاه انتقادانه بیشتری نسبت به کار خود داشته باشند.
از بهترین ها بیاموزید.

می خواهید تجارت خود را ارتقاء دهید؟

یکی دو خطی برایمان بنویسید و با ما در تماس باشید

مراقب باشید! از آخرین مقالات، بررسی ها، تخفیف ها و دوره ها جا نمونید! بی خیال حتما

ارتباط بگیریم

بعد از ارسال فرم در کوتاه ترین زمان در خدمت شما خواهم بود

اطلاعات تماس
بهترین زمان برای تماس

فرصت را از دست ندهید!

به روز باشید و از آخرین تخفیفات مطلع شوید.

از بهترین ها بیاموزید.