بیشتر بدانید

تفاوت بین Opacity ،Flow و Density در فوتوشاپ

حتما شما هم به این مورد بر خورده اید که Opacity ،Flow و Density در فوتوشاپ چه تفاوتی با هم دارند. مخصوصا در زمان استفاده از یک براش
فهرست

فوتوشاپ بعضا دارای چند ابزار مختلف است که موارد مشابه را به روش‌های متفاوتی مدیریت می‌کنند. Opacity، Flow و Density همگی نمایان بودن جنبه های خاص لایه را کنترل می کنند، اما هر کدام اندکی تفاوت دارند. توضیح می دهم …

Opacity لایه چیست؟

Opacity (شفافیت) در دو مکان ظاهر می شود: Opacity لایه، و Brush Opacity.

Opacity لایه در پنل لایه های فوتوشاپ است

Opacity در لایه بسیار ساده است: یک نوار لغزنده در پنل لایه ها که میزان قابل مشاهده یا نامرئی بودن لایه انتخاب شده را تعیین می کند. در 0٪، یک لایه کاملا شفاف است. در 100% کاملاً مات است. تمام مقادیر در وسط نشان دهنده یک مقیاس کشویی است.

فوتوشاپ مثال کدورت لایه
سه لایه مربع مشکی در اینجا وجود دارد: یکی روی 100٪ شفافیت، دیگری روی 50٪ کدورت، و یکی با 0٪ شفافیت (نامرئی) است.

بازگرداندن اثرات لایه های تنظیمی (Adjustment Layers) بسیار ساده است.

Opacity و Flow در براش چیست؟

گزینه های جریان قلم مو و کدورت در نوار ابزار

Opacity قلم (همان brush) در کنار Flow بهتر درک می شود. وقتی ابزار براش را انتخاب می کنید، هر دو از نوار ابزار کنترل می شوند (میانبر صفحه کلید B است).

مثال کدورت در مقابل جریان
هر دوی اینها با یک قلم مو (brush) رنگ شده بودند. توجه کنید که چگونه افکت در قسمت‌هایی از خط خطی در سمت راست که چندین بار رنگ شده‌اند ایجاد می‌شود، در حالی که خط خطی در سمت چپ خاکستری صاف است.

برای هر ضربه ی قلم مو، Opacity، شفافیت رنگی را که اعمال می‌کنید کنترل می‌کند، در حالی که Flow (جریان) مقدار اعمال آن را کنترل می‌کند. مهم نیست که چند بار روی یک منطقه با یک ضربه ی براش رنگ کنید، هرگز رنگی بیشتر از سطح Opacity نخواهید داشت. با این حال، زمانی که Flow کمتر از 100٪ باشد، هر چه تعداد دفعات نقاشی روی یک منطقه بیشتر شود، اثر رنگ افزون می‌شود.

کدورت و جریان مثال دوم
Opacity و flow را می توان به صورت ترکیبی برای به دست آوردن افکت های مختلف استفاده کرد. بهترین راه برای درک چیزها، گرفتن ابزار Brush و بازی کردن است.

بهترین راه برای دیدن این موضوع این است که Brush را انتخاب و به کار بگیرید، Opacity را روی 10٪ و Flow را روی 100٪ تنظیم کنید و سپس اطراف را رنگ کنید. سپس همه چیز را جابجا کنید: با Opacity (شفافیت) 100٪ و Flow (جریان) 10٪ رنگ کنید.

بیشتر بدانید
Adjustment Layer (لایه تنظیم) در فتوشاپ چیست؟ به همراه آموزش 5 Adjustment Layer

هر دوی Opacity و Flow بسته به کاری که می خواهید انجام دهید کاربردهای خود را دارند. Opacity برای تعیین محدوده سختی در میزان رنگی که می خواهید انتقال دهید بسیار مفید است، در حالی که Flow برای امکان ایجاد تدریجی افکت ها بهترین است. به عنوان مثال، اگر در حال dodging و burning هستید بهتر است از Flow برای کنترل میزان رنگ به کار برده شده، استفاده کنید چون می توانید فقط با رنگ کردن دوباره ی آن ناحیه در حال انجام همان حرکت قلم، مقدار بیشتری رنگ اضافه کنید. اگر از Opacity استفاده می کنید، به احتمال زیاد به کار خود لبه های ضمختِ غیر طبیعی می دهید.

Flow همچنین زمانی که با تبلت گرافیکی کار می کنید بسیار مفید است زیرا در کلِّ کار، تجربه طبیعی تری را القاء می کند.

Density (تراکم) ماسک چیست؟

چگالی در پانل خواص است

تراکم ماسک اساسا فقط شفافیت (Opacity) لایه است اما برای ماسک ها. با انتخاب یک لایه ماسک، نوار لغزنده را در پانل Properties خواهید دید.

تراکم ماسک روی 100٪ تنظیم شده است

Density روی 100٪ که باشد، هر بخش سیاهی در ماسک مات است یعنی کاملا دیده می شود، در حالی که هر رنگ سفید شفاف و غیرقابل دیدن است.

تراکم ماسک روی 50٪ تنظیم شده است

با کاهش density، سیاهی های ماسک شفاف تر می شوند. به عنوان مثال در 50٪، تمام رنگ های سیاه به یک خاکستری متوسط ​​کاهش می یابد.

منبع

رای ها
امتیازدهی به مقاله
نوشته های اخیر

5 راهکار برای توسعه دید خوب در طراحی برای 2024

گوگل بارد (Google Bard) و هذیان هایش

4 قدم برای یادگیری تابع بولی (Boolean Function) در Figma

portfolio

استراتژی شماره 1 من برای ایجاد یک پورتفولیو (نمونه کار) برجسته

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عضویت در خبرنامه ما

یک خبرنامه هفتگی و بدون تبلیغات که به طراحان کمک می کند تا در جریان دانش قرار بگیرند، مثمر ثمر باشند و نگاه انتقادانه بیشتری نسبت به کار خود داشته باشند.
از بهترین ها بیاموزید.

می خواهید تجارت خود را ارتقاء دهید؟

یکی دو خطی برایمان بنویسید و با ما در تماس باشید

مراقب باشید! از آخرین مقالات، بررسی ها، تخفیف ها و دوره ها جا نمونید! بی خیال حتما

ارتباط بگیریم

بعد از ارسال فرم در کوتاه ترین زمان در خدمت شما خواهم بود

اطلاعات تماس
بهترین زمان برای تماس

فرصت را از دست ندهید!

به روز باشید و از آخرین تخفیفات مطلع شوید.

از بهترین ها بیاموزید.