Dodge (روشن کردن) و Burn (تیره کردن) در عکاسی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
Dodge و Burn دو تا از قدیمی ترین و مهم ترین تکنیک های ویرایش عکس هستند.

اشتراک:

فهرست

با این ابزار ها به دلخواه نواحی مختلف تصویر خود را روشن (Dodge) یا تیره (Burn) می کنید.

چرا به آن ها Dodge (داج) و Burn (بِرن) می گویند؟

نام‌های «dodging» برای روشن‌کردن و «burning» برای تیره‌کردن قسمت‌های مختلف عکس شما بازگشتی به تکنیک‌های فیلم‌برداری تاریکخانه است.

عکاسان با چاپ آزمایشی شروع می کردند تا ببینند همه چیز در فوکوس بوده و خوب به نظر می رسد. آن‌ها فتوشاپ نداشتند، بنابراین برای ویرایش، تصویر خود را ارزیابی می‌کردند و تصمیم می گرفتند که چه جزئیاتی روشن‌تر یا تیره‌تر باشند. آنها اغلب این دستورالعمل ها را بر روی چاپ آزمایشی می نوشتند— می توانید نمونه های جالبی را در مقاله PetaPixel مشاهده کنید.

سپس چاپ دیگری را با یک بزرگ کننده انجام می دادند. این ابزار نور را از طریق نگاتیو عکس بر روی کاغذ عکس می تاباند تا یک تصویر بسازد. هر چه نور بیشتری به کاغذ بتابد، آن بخش تیره‌تر خواهد بود (به همین دلیل است که روشنایی ها و تاریکی ها در نگاتیو (negative) به صورت معکوس هستند).

برای بخش هایی از تصویر که می‌خواستند روشن‌تر باشند، از یک ابزار کاردک مانند استفاده می‌کردند تا برخورد نور بزرگ‌کننده به کاغذ عکس را مسدود کند. برای مناطقی از تصویر که می‌خواستند تیره‌تر باشند، از ماسک‌های کاغذی استفاده می‌کردند تا بقیه تصویر را مسدود کنند و بتوان آن را برای مدت طولانی‌تری در معرض نور قرار داد و در نتیجه تیره‌ترش کرد.

این یک فرآیند کند و زمان بر بود – به خصوص در مقایسه با ویرایش عکس های امروزی.

در این رابطه هم چنین بخوانید
استراتژی شماره 1 من برای ایجاد یک پورتفولیو (نمونه کار) برجسته

چرا Dodge و Burn؟

بدیهی است که Dodge و Burn کار زیادی می برد؛ پس چرا عکاسان انجامش می دادند؟ خیلی ساده، برای ساخت تصاویر بهتر.

در یک تصویر چشمان ما به سمت کنتراست کشیده می شوند. با روشن کردن و تاریک کردن نواحی مختلف به دلخواه، عکاس می تواند نظر بیننده را به جایی که می خواهد جلب کند. این راهی مطمئن برای افزایش تأثیر عکس است و می تواند باعث شود همه چیز جذاب تر جلوه کند.

در اینجا، چند نمونه از کارهایم را به شما نشان می دهم.

من عاشق عکس این گاو هستم، اما همه چیز کمی تخت است.

بنابراین من گاو و به ویژه چشمانش را dodge کرده و دیوار و خانه را burn تا آنها را تاریک کنم و vignette (تاریکی شبیه سازی شده لنز دوربین) را به آن اضافه کنم. اکنون تصویری بسیار جالب‌تر با نقطه کانونی (focal point) فوق‌العاده واضح داریم.

اینجا جلوه ظریف‌تر استفاده شده است، اما آسمان را تاریک کردم تا غم بیشتری به آن اضافه کنم، و مناطقی از کلیسای جامع را در مرکز تصویر روشن کردم تا چشم بیننده را از سمت زائر به آن هدایت کنم. من همچنین مناطق اطراف برخی از افراد دیگر در عکس را تاریک کردم تا کمتر حواس را پرت کنند.

و در نهایت اینجا، بنای یادبود را تاریک کردم تا با ابهت تر باشد در عین حالی که با روشن‌تر کردن منطقه اطراف دونده، نقطه کانونی تصویر را بیشتر کردم.

این باور نکردنی است که چند ویرایش کوچک چقدر می تواند قدرتمند باشد.

در این رابطه هم چنین بخوانید
تفاوت بین Opacity ،Flow و Density در فتوشاپ

چگونه می توانم عکس هایم را داج و بِرن کنم؟

Dodge و Burn تکنیکی است که می‌توان آن را در هر ویرایشگر تصویری که به شما امکان انجام تغییرات محلی را می دهد انجام داد که روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

  • در Adobe Lightroom یا Adobe Camera RAW می توانید از ابزار Adjustment Brush یا ابزار Radial Filter برای روشن یا تیره کردن دلخواه مناطق مختلف تصویر خود استفاده کنید.
  • در Adobe Photoshop می‌توانید از ابزارهای اختصاصی داج و بِرن استفاده کنید، یا از یک لایه تنظیم Curves و یک ماسک لایه برای کنترل بیشتر استفاده کنید.

منبع

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عضویت در خبرنامه ما

یک خبرنامه هفتگی و بدون تبلیغات که به طراحان کمک می کند تا در جریان دانش قرار بگیرند، مثمر ثمر باشند و نگاه انتقادانه بیشتری نسبت به کار خود داشته باشند. به روزرترین ها را دریافت کنید و از بهترین ها بیاموزید.

می توانید از این مقالات هم لذت ببرید

portfolio
آموزش

استراتژی شماره 1 من برای ایجاد یک پورتفولیو (نمونه کار) برجسته

حتما تا به حال پورتفولیو (نمونه کار) های زیادی دیده اید و احتمالا تعدادی از آن ها را هم پسندیده اید. اما چیزی که شما لازم دارید تمایز از دیگر کارها و طراحی های تکراری و از پیش آماده شده خواهد بود.

می خواهید تجارت خود را ارتقاء دهید؟

یکی دو خطی برایمان بنویسید و با ما در تماس باشید

ارتباط بگیریم

بعد از ارسال فرم در کوتاه ترین زمان در خدمت شما خواهم بود

اطلاعات تماس
بهترین زمان برای تماس